0
košík je prázdny

Už len 43,33 € do
dopravy zdarma

Ako vybrať výcvikový obojok

Elektronický obojok pre psy je moderná výcviková pomôcka, ktorá je celkom bezpečná a jej správnym používaním nemôžete zvieraťu nijako ublížiť. Dôležité je výcvikový obojok dobre vybrať a naučiť sa ho správne používať.

Pri výbere výcvikového obojku je dôležité zohľadniť niekoľko faktorov. Tieto faktory sú kľúčové pre to, aby obojok bol šetrný, ale aj napriek tomu dostatočne účinný, a vyhovoval ako Vám tak aj Vášmu psíkovi.

Funkcie:

Najdôležitejšími a zároveň najzákladnejšími funkciami, ktoré by obojok mal obsahovať sú:

  • Zvukové upozornenie: Malo by vždy predchádzať použitiu el. impulzu. Pes veľmi skoro zistí, že nepríjemnému elektronickému impulzu predchádza zvukové upozornenie a naučí sa reagovať už na zvukový signál. V praxi sa tak jedná o najpoužívanejšiu funkciu.
  • Vibrácie: Zvyčajne slúžia ako medzikrok medzi zvukovým a el. impulzom v prípade, že pes na zvukové upozornenie nereaguje. Intenzita vibrácií sa dá obvykle nastaviť v niekoľkých úrovniach. U len vibračných obojkov sa jedná o hlavnú funkciu, účinnosť týchto obojkov je ale značne obmedzená a su vhodné skôr pre malé a mierne psy.
  • Elektrostatický impulz: Slúži ako korekčný impulz a používa sa v prípade, keď predchádzajúce zvukové a vibračné upozornenie nepomohlo. Aby bola účinnosť čo najväčšia, mal by obojok umožňovať nastavenie intenzity elektrostatického impulzu.

Ďalšie možné funkcie:

  • Sprejová korekcia: Ide o druh nápravného signálu, kedy k náprave dochádza pomocou spreja, ktorý je po stlačení príslušného tlačítka vystreknutý psovi na ňufák. Ide o druhú najúčinnejšiu a bezbolestnú metódu korekcie na trhu
  • Booster: Ide o pohotovostné tlačítko, ktoré má nastavenú vyššiu hodnotu el. impulzu.
  • Svetlo: Táto funkcia sa bežne ovláda pomocou vysielača,kedy je možné na prijímači zapnúť, alebo vypnúť vysoko svietivé LED diody, ktoré Vám zaisťujú prehľad o pohybe Vášho psa v noci.

 

Veľkosť a rasa:

Pokiaľ je hmotnosť Vášho psa od cca 5 kg do 50 kg, bude na neho väčšina výcvikových obojkov dostatočne účinná. Problém s výberom ovšem prichádza, ak sa Váš pes radí medzi mini plemená, pripadne naopak medzi plemená extra veľké. Pre malé plemená by mohol byť impulz pri niektorých obojkoch príliš silný alebo prijímač obojku pre svoje rozmery úplne nevyhovujúci.

Pri niektorých plemenách naopak hrozí, že obojok nebude mať dostatočnú účinnosť.Ak sa Váš pes nachádza v hornom váhovom rozhraní použiteľnosti obojku, prípadne patrí medzi plemená so zníženým prahom bolesti, je vždy vhodnejšie kúpiť taký obojok, ktorý bude mať dostatočnú rezervu vo výkone. Pri krízových situáciách (hlavne pudové správanie psa), je potrebné počítať s použitím silnejších nápravných korekcií, než pri bežnom použití obojku.

Dosah obojku:

Obvýkly dosah predávaných obojkov býva od 200 do 1500 m. Pri výbere zohľadnite predovšetkým:

  • Miesta a terén kde sa najčastejšie pohybujete: Uvádzaný dosah u obojkov je vždy uvádzaný v ideálnych podmienkach, teda na rovine bez prekážok a v nezarušenom území. V členitom, alebo zalesnenom teréne dosah výrazne klesá (v dôsledku vlastností šírenia rádiových vĺn).
  • Spôsob používania: Dlhší dosah bude potrebovať horár v lese alebo užívateľ, ktorému pes pravidelne uteká za zverou. Na bežné použitie väčšine užívateľov veľmi dobre poslúži aj obojok s dosahom do 350 m.

Odolnosť proti vode:

Najčastejšie sa môžete stretnúť s nasledujúcimi odolnosťami proti vode:

  • Bez ochrany proti vode: Prijímač nie je odolný vode a teda ani poveternostným vplyvom (sneh, dážď). Preto ho silný dážď alebo sneh môže poškodiť.
  • Vodeodolné: Prijímač je odolný proti poveternostným vplyvom a náhodnému vystaveniu vody striekaním. Obojky nie sú odolné proti ponorom, napríklad iTrainer iT498, Patpet 018, Patpet 776
  • Vodotesné ponoriteľné: Tieto prijímače sú odolné aj proti pobytu vo vode a môžu sa teda obvykle používať bez akéhokoľvek obmedzenia. Takémuto zaťaženiu vodou vyhovejú napríklad tieto obojky: Patpet 620, Petsafe 300, Canicom 5.201, Canicom 800, Garmin Delta XC Bundle, SportDog SD-575E

Ovládanie:

Najpohodlnejšie je, ak má obojok na každú svoju funkciu vlastné tlačítko. Odpadá tak nepríjemné prepínanie medzi funkciami, čo zdržuje.

Záverom:

Z vyššie uvedeného je zrejmé, že výber vhodného výcvikového obojku nie je ľahkou záležitosťou.

Pre efektívnu činnosť s ohľadom na problém, ktorý chceme odstrániť, by mal mať obojok dosah na dostatočnú vzdialenosť, byť svojou účinnosťou vhodný pre nášho psa a mal by mať intuitívne ovládanie.

Pre najčastejšie riešenie problémov môžeme odporučiť nasledujúce obojky:

Pri problémoch s privolaním a utekaním za zverou, sú vhodné obojky napríklad ...

Pri riešení problémov s privolaním na kratšiu vzdialenosť je ideálnou voľbou obojok ...

Ak potrebujete odstrániť nevhodné správanie, ako je žranie exkrementov, nájdených odpadkov a podobne, podarí sa nám to napríklad s výcvikovým obojkom ...