0
košík je prázdny

Už len 124,2 € do
dopravy zdarma

Druhy GPS obojkov: ako vybrať vhodný GPS obojok.

Určite ste niektorú z týchto situácií zažili. Idete so svojim štvornohým priateľom na každodennú vychádzku, pes poslúcha a behá okolo Vás na voľno, ale naraz z ničoho nič chytí stopu, trieli preč a na povely nereaguje. Alebo napríklad zabudnete doma zavrieť bránku a skôr než sa nazdáte je pes preč a túla sa kto vie kde.

Lenže čo s tým robiť? Čakať na mieste alebo doma, než a či sa vôbec pes vráti? Alebo ísť ho hľadať? Ale kam?

Presne v tomto momente Vám pomôže GPS obojok.

Na trhu sú v súčasnej dobe k dispozícii GPS obojky vybavené rádiovým spojením alebo komunikáciou pomocou GPS. Dnes Vám tu popíšeme výhody a nevýhody jednotlivých obojkov.

Profesionálne rádiové GPS obojky

Profesionálne GPS obojky sa skladajú z ovládača a prijímača. Pohyb psa užívateľ sleduje ne prehľadnom displeji ovládača. Tieto obojky najčastejšie ukazujú vzdialenosť pse od Vás, smer a rýchlosť pohybu psa. Zvládajú navyše ovládať až 20 psov na vzdialenosť až 10 km., ukladajú históriu polohy psa, dokážu psovoda upozorniť na blížiace sa nebezpečenstvo ako je blízkosť cesty alebo rokliny a podobne. Dnešné obojky už vedia spolupracovať aj s chytrými hodinkami, takže máte prehľad o polohe psa, doslova na zápästí. Nedieľnou súčasťou týchto obojkov sú dnes aj výcvikové funkcie v podobe zvukových a vibračných upozornení, pomocou ktorých dokážete komunikovať so psom. Niektoré obojky následne umožňujú aj rozšírenie o elektrostatický impulz a stávajú sa tak zároveň aj plnohodnotným výcvikovým obojkom.

Po týchto obojkoch najčastejšie siahajú profesionálny kynológovia, záchranári alebo horári pre svoje lovecké psy.

Asi najznámejším v tejto kategórii sú GPS obojky Garmin.

Musíme však pri výbere obojku upozorniť, že väčšina modelov je obmedzená v používaní na českom území. Tieto obojky používajú ku komunikácii frekvencie v pásme VHF, ktoré nie je voľne dostupné. Pre používanie týchto obojkov je potrebné požiadať o individuálnu licenciu u ČTU (Český telekomunikačný úrad), ktorý v súčasnej dobe túto výnimku vydáva len pre majiteľov záchranárskych a služobných psov. Ak si takýto obojok zadováži bežný užívateľ, používa ho v podstate nelegálne a vystavuje sa tým prípadne značne vysokej pokute.

To sa ale dnes už netýka modelov rady Garmin Atemos a konečne aj bežný užívateľ môže využívať najlepšie sledovacie zariadenie na trhu. V rad Garmin Atemos je možné vybrať z modelov: Garmin Atemos 50 s obojkem K5, Garmin Atemos 100 s obojkom K5 a Garmin Atemos 100 s obojkom KT15.

Veľkou prekážkou tak dnes už zostáva vysoká nákupná cena, ktorá sa pohybuje okolo 30 000 Kč.

 

 

GPS obojky s komunikáciou pomocou GSM (mobilných sietí)

Tieto obojky na rozdiel od vyššie uvedených obojkov sú pre bežného užívateľa už oveľa dostupnejšie. Cena týchto obojkov sa totižto začína už od 1.390 Kč do 3.190,-Kč.

Obojky komunikujú s užívateľom pomocou mobilných operátorov, prípadne pomocou chytrých sietí (INVOXIA). Polohu psa, alebo iného sledovaného objektu potom môžete monitorovať na svojom chytrom telefóne, tablete alebo počítači.

Väčšina obojkov ďalej ponúka niekoľko režimov sledovania:

Bežné sledovanie: Pri niektorých modeloch obojkov je obnovovacia frekvencia polohy nastavená na vyššie hodnoty (niekoľko minút), prípadne v tomto režime nebýva z dôvodu úspory batérie zapnutá funkcia GPS. Poloha psa je potom dopočítavaná z GSM vysielačov. V tomto režime obdržíte polohu psa v závislosti na hustote vysielačov a s presnosťou na desiatky metrov.

Fast tracking: Táto funkcia sa zapína pre zistenie presnej polohy psa. V tomto režime je aktivovaná funkcia GPS a obnovovacia frekvencia polohy psa je odosielaná v sekundových intervaloch.

Virtuálny plot V mobilnej aplikácii alebo online si môžete na mape vyznačiť akýkoľvek priestor. Keď Váš pes túto zónu opustí alebo sa do nej vráti, príde Vám mailom alebo notifikáciou na telefón správa. Va tak budete vždy vedieť, že Váš pes utiekol alebo naopak vrátil sa späť domov.

Vitálne funkcie: Špeciálna funkcia niektorých obojkov, vďaka ktoréj môžete podrobne sledovať aktivitu Vášho domáceho miláčika. Aplikácia Vás upozorní, že náma dostatok pohybu a podobne.

Pretož obojky používajú ku komunikácii aplikácie GSM, je nutné do nich vložiť SIM katu Vami zvoleného operátora. Najnovšie modely potom obsahujú integrovaný čip, ktorý túto komunikáciu zaisťuje. S tým sú ale spojené ďalšie náklady na prevádzku jednotlivých obojkov. Pri obojkoch s integrovanou SIM kartou sa vyplatia servisné poplatky, ktoré sa pohybujú vo výške cca 60 až 112,-Kč. Výnimku tvorá GPS obojok INVOXIA v ktorého cene je už 3 roky sldovania zadarmo. U modelov so SIM kartou potom záleží na Vami zvolenom tarife. 

Výhody:

 • Nízka nákupná cena
 • Neobmedzený dosah
 • Fungujú takmer v celej Európe
 • Jednoduché a prehľadné ovládanie

Nevýhody:

 • Nefungujú tam, kde nie je žiadny GSM/GPS signál (zobrazia poslednú platnú polohu)
 • Ďalšie náklady na prevádzku vo výške cca 60 až 120,- Kč (podľa modelu a používaných funkcií a kurzu Eura)

Teraz si predstavíme jednotlivé modely GPS obojkov s komunikáciou pomocou sietí GSM

 

 

GPS obojok INVOXIA - cena 3.190,- Kč

Invoxia GPS Pet Tracker sa stane strážcom vášho zvieracieho miláčika a to bez poplatkov za dátové služby. Po spárovaní s aplikáciou môžete na mape s popiskami sledovať polohu zvieraťa, alebo záznamy o jeho aktivite a spánku.

Vo svojej triede je Pet Tracker od Invoxie najľahšie, najkompaktnejšie a najsebestačnejšie riešenie geolokácie. Lokátor vďaka priloženým úchytom ľahko umiestnite na akýkoľvek obojok alebo postroj. Bez preháňania takto môžete sledovať trebárs mašku alebo koňa.

Plné nabitie batérie vydrží podľa využitia 1 až 3 mesiace, čo je v porovnaní s podobnými výrobkami s niekoľkodennou výdržou o dve triedy vyššie. Pet Tracker je tak ideálnym riešením pre majiteľov zvierat, ktorí chcú mať prehľad o polohe svojho zvieracieho kamaráta.

 

Širokopásmová sieť Sigfox je alternatívou mobilných, alebo Wi-Fi sietí. Sigfox je potrebná k fungovaniu zariadenia IoT. Umožňuje napríklad bezdrôtové prepojenie, nízku spotrebu energie a prenos dát na ľubovoľnú vzdialenosť.

Súčasťou Invoxia GPS Pet Tracker sú dátové služby na 3 roky ZDARMA. Potom môžete využiť ročné predplatné vo výške 9,99 € (aktivujete cez aplikáciu).

Pokrytie signálom je 100% v ČR, SR aj v príhraničných oblastiach a presnosť signálu je na úrovni GPS.

 

 

Aplikácia Invoxia GPS vám umožní

 • Sledovať polohu zvieraťa v pravidelných intervaloch a historiu pohybu (za deň, mesiac a rok)

 • Nastaviť virtuálne ploty - oznámenie príde, keď váš maznáčik vstúpi alebo opustí určenú zónu

 • Zobraziť dĺžku trvania aktivity a prekonanú vzdialenosť

 • Sledovať index spánku zvieraťa

 • Aplikácia dozerá na stav batérie lokátoru - vytvorí notifikáciu pri poklese pod 20%

 

GPS obojky značky Tractive - cena 1.390,- Kč

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Zariadenie, ktoré pripevníte na existujúci obojok, obsahuje GPS lokátor a integrovanú SIM kartu zaisťujúcu dátový prenos priamo do Vášho mobilného telefónu. Pri prípadnom hľadaní zvieraťa oceníte hlavne v tme diaľkovo aktivované svetlo. Veľkou prednosťou je odolnosť voči vode až do hĺbky 1 m.

Tracker možno tiež využiť na vyhotovenia záznamu trasy, ktorú zviera prešlo. Ďalšou funkciou je stanovenie okruhu (Virtuálny plot), v ktorom sa zviera smie pohybovať. ako v bezpečnej zóne. Ak ju opustí, budete prví kto sa to okamžite dozvie pomocou automatickej notifikácie vo Vašom telefóne. Aplikácia pre IOS a Android je zadarmo. Životnosť integrovanej batérie je 2 až 5 dní na jedno nabitie a dobijete ju za necelé dve hodiny.

Náklady na prevádzku:

Mesačný poplatok za pripojenie na mobilnú sieť sa pohybuje od 3,75 € do 4,19 € (pri predplatnom na 2 roky). Pri nižšom poplatku je funkcia obmedzené len na 1 krajinu, pri vyššom je môžné obojok používať v 80 krajinách po celom svete.

 

Tractive GPS funguje vo viac než 80 krajinách!

Zariadenie Tractive GPS využíva infraštruktúru mobilných telefónov ku komunikácii s aplikáciou Tractive. Aby toto všetko fungovalo, uzavrela firma Tractive zmluvo s operátormi a poskytovateľmi v mnohých krajinách. Ktoré to sú nájdete v zozname vyššie. V závislosti na mobilnom pokrytí rôznymi operátormi možno nebudete mať všade v týchto krajinách signál. Tractive obvykle funguje všade, kde funguje Váš mobilný telefón, ale nemôžeme Vám garantovať 100% pokrytie.

 

 

GPS lokátor NP 201

GPS Lokátor NP 201 sa ovláda pomocou príkazových SMS správ a hovorov na telefónne číslo SIM karty vo vnútri zariadenia. Zariadenie potom predáva polohu psa pomocou SMS správy v podobe GPS súradníc. Pokiaľ používate chytrý telefón (Android, iOS), môžete polohu jednoducho zobraziť v mapovej aplikácii Google mapy.

Toto zariadenie obsahuje rovnako ako ostatné obojky funkciu Virtuálny plot, keď po nastavní a zapnutí funkcie Vám lokátor bude hlásiť akékoľvek prekročenie Vami nastavených hraníc.

Náklady na prevádzku:

Aby zariadenie fungovalo, je nutné vložiť do prístroja SIM kartu českého operátora s vhodným tarifom. Cena prevádzky potom závisí na Vami zvolenom tarife. U operátora O2 je pre toto zariadenie vhodný napríklad tarif "Machine 5MB" s poplatkom 60,-Kč mesačne.

Bude mi zvolený obojok vyhovovať?

Recenzie a diskusie na internete všeličo napovedia. V mnohých diskusiách sa dočítate len to, že používanie obojku je "perfektné", alebo naopak, že "obojok nie je nič moc". Často sa už ale nedozviete dôvod takejto recenzie. Preto nie je nad osobnú skúsenosť. Lenže ako ju získať, keď vo Vašom okolí nikto sledovací obojok nepoužíva? Dobrou správou je, že u nás si môžete GPS obojok vyskúšať na dobu 14 dní a pokiaľ Vám nebude vyhovovať, môžete nám ho bez obáv vrátiť.