0
košík je prázdny

Už len 124,2 € do
dopravy zdarma

Ako vybrať ohradník pre psa

Neviditeľné ohradníky alebo elektronické ploty pre psov sú obľúbenou záležitosťou majiteľov, ktorým pes neustále napriek všemožným opatreniam uteká z pozemku. Elektronický ohradník pre psov je lacný a najefektívnejší spôsob ako zabrániť opakovaným utekom psa alebo ničeniu záhrady

Neviditeľné oplotenie zaisťuje, aby pes alebo mačka neprekročili určené hranice voľného pohybu. Tento druh oplotenia nepredstavuje pevný plot.

Ako systém funguje?

Systém pracuje na báze varovných signálov, ktoré psa, alebo mačku upozornia, pokiaľ prekročí určené hranice.

Vysielací generátor v rámci vyhradenej oblasti vysiela veľmi nízke rádiové frekvencie, ktoré sú zachytávané prijímačom, ktorý má pes umiestnený na krku. Pokiaľ sa pes priblíži k určenej hranici, obojok vyšle varovný zvukový signál. Ak pes ďalej pokračuje k hranici systém vyšle cez obojok nepríjemný statický signál, ktorý psa odradí od postupu ďalej.

Jednoduchým tréningom je možné psa naučiť poslúchať varovné signály obojku a zostať len vo vyhradenej oblasti. Tréning trvá približne 1 - 2 týždne.

Použitie a inštalácia elektronického plotu pre psov.

Najdôležitejšou súčasťou elektronického ohradníku je izolovaný drôt, ktorým sa ohradí vymedzená oblasť. Pri všetkých ohradách je možné drôt inštalovať buď priložením na zem, pripevnením na plot, alebo zakopaním niekoľko centimetrov do zeme aby na záhrade nezavadzal. Zakopanie pod zem nie je vhodné pri ohradníkoch s tenkým priemerom drôtu. Pri jeho pretrhnutí je totiž potrebné ho natiahnuť celý znova, pretože je ťažké určiť, kde sa drôt pretrhol. Pre inštaláciu do zeme teda doporučujeme všetky modely ohrady Canifugue, Petsefe a Dogtra.

Ohradník pre psa môže byť úplne bezdrôtové zariadenie, kde nie je nutné na pozemok inštalovvať drôt.

Bezdrôtové ohradníky pracujú na dômyselnom princípe, keď do určeného okruhu vysielajú signál a vymedzujú tak oblasť z ktorej sa už pes nesmie vzdialiť. 

Dĺžka elektronického ohradníku

Elektronické neviditeľné ploty pre psov je možné použiť pre všetky druhy a veľkosti pozemkov. Dĺžka okruhu záleží predovšetkým na konkrétnom modely a značke - v balení býva od 100 m do 300 m drôtu. Pri všetkých ohradách je možné dĺžku okruhu predĺžiť prikúpením. Maximálna dĺžka drôtu je vždy uvedená v popise produktu. Býva to od 600 m do 2 000 m. Pozor - ak je v balení viac ako 200 m drôtu, býva zvyčajne slabý (nie príliš vhodný na zakopanie do zeme). Pri niektorých ohradách (modely Canifugue) je pri dĺžke drôtu nad 400 m potrebné použiť silnejší drôt než je v balení. Ten môžete kúpiť v bežnom elektre alebo samozrejme u nás na základe objednávky. 

Vodotesnosť

Jednotlivé elektronické ohradníky sa líšia technickými parametrami. Jednou z dôležitých vlastností je odolnosť zariadenia proti vode. Niektoré prijímače sú odolné len proti snehu či dažďu, iné sú plne vodotesné - tzn. vydržia aj ponorenie do vody.

Počet a veľkosť psov

Pri všetkých typoch elektronických ohradníkov je možné používať neobmedzený počet obojkov (prijímačov). Balenie obsahuje samozrejme vždy len jeden obojok, pokiaľ je potrebné zabezpečiť viac psov, je nutné obojky dokúpiť. Pozor - nie je možné používať prijímače od inej značky, než je elektronický ohradník, ale väčšinou môžete kombinovať prijímače a ohradníky v rámci značky (platí pre Canifugue, Petsafe).???

Ohrady sú podobne ako výcvikové obojky určené pre psy od cca 5 kg do cca 50 kg. Je to však u každého psa individuálne a údaje sú orientačné.

Problém s výbrom prichádza, ak sa Váš pes radí medzi mini plemená, prípadne naopak medzi plemená extra veľké. Pre malé plemená by mohol byť impulz z niektorých obojkov príliš silný alebo prijímač obojkov pre svoje rozmery úplne nevyhovujúci.

U veľkých plemien naopak hrozí, že zariadenie nebude mať dostatočnú účinnosť. Ak sa Váš pes nachádza v hornom váhovom rozhraní použiteľnosti prijímača, prípadne patrí medzi plemená so zníženým prahom bolesti, je vždy vhodnejšie zakúpiť taký obojok, ktorý bude mať dostatočnú rezervu vo výkone.

Vždy je dobré vybrať ohradník s nastaviteľnou silou korekcie (Canifugue, Petsafe), aby zariadenie bolo pre psa účinné ale zároveň šetrné.

Nastaviteľnú silu korekcie najlacnejšie elektronické ohradníky bohužiaľ nemajú (pr. HT-023 W227). Ak máte veľkého psa môžeme doporučiť jedine Petsafe pre veľké plemená. Pre malé psy pod 5 kg a mačky potom Canifugue small a Petsafe pre malé plemená.

Napájanie obojku (prijímača)

Pozornosť venujte tiež tomu, ako je obojok napájaný. Lacnejšie modely sú bežne napájané pomocou obyčajných batérií. Lepšie je samozrejme ak je prijímač napájaný pomocou zabudovaného akumulátora. Ten môžete dobíjať cez USB kábel či zo siete. Pokiaľ potrebujete zariadenie pre viac psov, vyberte si také, ktoré práve zvládne viac psov naraz - potom stačí zadovážiť len ďalší prijímač.

Zapojenie ohradníku

Na zapojení neviditeľného plotu nie je nič zložité. Najskôr zapojte vysielací generátor do siete a z neho vyveďte drôt, ktorým ohraničíte celý pozemok alebo len určité časti, ktoré potrebujete. Potom stačí zapnúť generátor, nastaviť si vzdialenosť a nasadiť psíkovi obojok. Pred tým než nasadíte obojok, doporučujeme celú záhradu s obojkom a otestovať správnu funkčnosť zariadenia.