0
košík je prázdny

Už len 119,99 € do
dopravy zdarma

Druhy GPS obojkov: ako vybrať vhodný GPS obojok

5. 6. 2017 14:37 Obojky

<p>Určite ste niektorú z týchto situácií tiež zažili. Idete so svojim štvornohým priateľom na každodenné prechádzku, psík počúva a behá okolo Vás na voľno, ale zrazu z ničoho nič chytí stopu, Pelasí preč a na povely nereaguje. Alebo napríklad zabudnete doma z</p>

https://www.elektronickeobojkypropsy.cz/files/tek_2.0___gps_lo_54807c980cd50.jpg https://www.elektronickeobojkypropsy.cz/files/TractiveNova-slozka/tractive2.jpg https://www.elektronickeobojkypropsy.cz/files/Kippy/Vita/kippynavypatrol_blog.jpg

 

 

 

 

 

 

 

Presne v tomto momente Vám pomôže GPS obojok.

Na trhu sú v súčasnosti k dispozícii GPS obojky vybavené rádiovým spojením alebo komunikáciou pomocou GSM. Dnes Vám tu popíšeme výhody a nevýhody jednotlivých obojkov.

https://www.elektronickeobojkypropsy.cz/files/tek_2.0___gps_lo_54807c980cd50.jpg Profesionálne rádiové GPS obojky

Profesionálny GPS obojky sa skladajú z ovládača a prijímača. Pohyb psa používateľ sleduje na prehľadnom displeji ovládača. Tieto obojky najčastejšie ukazujú vzdialenosť psa od Vás, smer a rýchlosť pohybu psa. Veľmi často tieto obojky ponúkajú aj možnosť kombinácie GPS a výcvikového obojku.

Asi najväčšou prekážkou vo väčšom rozšírení týchto obojkov je cena týchto prístrojov, ktorá sa pohybuje medzi 15.000 a 30.000, - Sk.

Tieto obojky si teda najčastejšie zaobstarávajú profesionálne kynológovia, záchranári alebo poľovníci pre svoje lovecké psy.

Tu sú aspoň v skratke výhody a nevýhody GPS obojku s rádiovým spojením:

výhody:

 • Presnosť a rýchlosť obnovovacej frekvencie pozície psa
 • Funguje aj tam, kde nie je žiadny GSM / GPS signál
 • Žiadne dodatočné náklady (poplatky)

nevýhody:

 • Vysoká obstarávacia cena
 • Obmedzený dosah okolo 10 km, ak sa teda pes zabehne ďalej, už ho nevystopujete

 

Asi najznámejšie v tejto kategórii sú GPS obojky Garmin. Bohužiaľ, ich najväčšou nevýhodou na českom území je ich komunikácia v pásme VHF, ktoré nie je voľne dostupné. Pre používanie týchto obojkov je teda potrebné požiadať o výnimku a povolenie ČTÚ (Český telekomunikačný úrad), v súčasnej dobe ale túto výnimku dostávajú iba majitelia záchranárskych psov a bežný užívateľ teda musí tento obojok používať v podstate nelegálne a vystavuje sa tým prípadne značne vysokej pokute.

Na našom trhu sa tak dajú legálne kúpiť v podstate iba obojky SportDOG TEK 1.0 alebo SportDOG TEK 2.0 . Tieto obojky používajú pre komunikáciu voľné frekvencie, a je teda možné ich bez obáv na našom území používať. Tieto obojky sa vyrábajú buď iba ako samostatné sledovacie zariadenie alebo v kombinácii GPS + výcvikový obojok.

https://www.elektronickeobojkypropsy.cz/files/TractiveNova-slozka/tractive5.jpg GPS obojky s komunikáciou pomocou GSM (mobilných sietí)

Tieto obojky na rozdiel od vyššie uvedených obojkov sú pre bežného užívateľa už oveľa dostupnejšie. Cena týchto obojkov sa totiž pohybuje medzi cca 2.000 a 5.000, - Sk.

Obojky komunikujú s užívateľom pomocou sietí mobilných operátorov. Polohu psa alebo iného sledovaného objektu potom môžete monitorovať na svojom smartfóne, tablete alebo počítači.

Väčšina obojkov ďalej ponúka niekoľko režimov sledovania.

Bežné sledovanie: Pri niektorých modeloch obojkov je obnovovacia frekvencia polohy nastavená na vyššie hodnoty (niekoľko minút), prípadne v tomto režime nebýva z dôvodu úspory batérie zapnutá funkcia GPS. Poloha psa je potom dopočítavaná z GSM vysielačov. V tomto režime obdržíte polohu psa v závislosti na hustote vysielačov s presnosťou na desiatky metrov.

Fast tracking: Táto funkcia sa zapína pre zistenie presnej polohy psa. V tomto režime je aktivovaná funkcia GPS a obnovovacia frekvencia polohy psa je odosielaná v sekundových intervaloch.

Virtuálne plot: V mobilnej aplikácii alebo online si môžete na mape vyznačiť ľubovoľný priestor. Keď Váš pes túto zónu opustí alebo sa do nej vráti, príde Vám mailom alebo notifikácií na telefón správa. Vy tak budete vždy vedieť, že Vám pes utiekol alebo sa naopak vrátil späť domov.

Vitálne funkcie: Špeciálne funkcie niektorých obojkov, vďaka ktorej môžete podrobne sledovať aktivitu Vášho domáceho miláčika. Aplikácia vás upozorní, že nemá dostatok pohybu a podobne.

Pretože obojky používajú k svojej komunikácii aplikácie GSM, je nutné do nich vložiť SIM kartu Vami zvoleného operátora. Najnovšie modely potom obsahujú integrovaný čip, ktorý túto komunikáciu zaisťuje. S tým sú ale späté ďalšie náklady na prevádzku jednotlivých obojkov. U obojkov s integrovanou SIM kartou sa platí servisné poplatky, ktoré sa pohybujú vo výške cca 60 až 112, - Sk. Pri modeloch so SIM kartou potom záleží na vami zvolenom tarifu.

výhody:

 • Nízka obstarávacia cena
 • neobmedzený dosah
 • Fungujú takmer po celej Európe
 • Jednoduché a prehľadné ovládanie

nevýhody:

 • Nefungujú tam, kde nie je žiadny GSM / GPS signál (zobrazí posledná platnú polohu)
 • Ďalšie náklady na prevádzku vo výške cca 60 až 112, - Sk (podľa modelu a používaných funkcií)

 

https://www.elektronickeobojkypropsy.cz/files/Kippy/Vita/kippy-gps-dog-header-vita.jpg.png GPS Kipp Vita

 

Tieto GPS obojky ponúkajú prepracovanú technológiu, bezpečnosť a spoľahlivosť. Pracujú s technológiou GPS (lokalizácia pomocou satelitov) aj LBS (technológia umožňujúca približnú lokalizáciu prostredníctvom mobilných telefónov). Navyše teraz dokáže Kipp Vita sledovať aj celkovú alebo detailné aktivitu Vášho domáceho miláčika. Kipp Vita hovorí za Vášho maznáčika a odovzdáva pokyny majiteľovi vo forme správ ako napr .: "Tento týždeň som behal dosť", "Potrebujem viac kalórií", "Zajtra mám ísť k veterinárovi" apod.

Obojok Kipp Vita obsahuje integrovanú SIM kartu a je plne vodotesný a nárazuvzdorný.

Pohyb svojho domáceho maznáčika môžete sledovať kedykoľvek a kdekoľvek, aj na ľubovoľnom zariadení - smartfóne, tablete (iOS, Android verzia min 2.5.5 + zapnuté dátové prenosy) alebo počítaču.

 

https://www.elektronickeobojkypropsy.cz/files/Kippy/kippy_16_800x600px_z7.jpg

Náklady na prevádzku:

Kipp Vita dostanete spolu s predplateným servisným poplatkom na 1 rok. Po skončení tohto obdobia je nutné v aplikácii servisný poplatok predĺžiť, a to o 6 mesiacov za 19,90 €, o 12 mesiacov za 29,90 €, prípadne o 24 mesiacov za 49,90 €.

Ide teda o náklady 2,1 za mesiac pri kúpe 24-mesačného predplatného (cca 57, - Sk pri kurze 27,00 Kč / 1 €), teda v porovnaní s ostatnými nákladmi na domáceho maznáčika takmer zanedbateľné.

 

 

GPS Obojok Tractive

https://www.elektronickeobojkypropsy.cz/files/TractiveNova-slozka/tractive-swar2.jpg https://www.elektronickeobojkypropsy.cz/files/TractiveNova-slozka/tractive-hun2.jpg https://www.elektronickeobojkypropsy.cz/files/TractiveNova-slozka/tractive2.jpg

 

Zariadenie, ktoré pripevníte na existujúce obojok, obsahuje GPS lokátor a integrovanú SIM kartu zaisťujúce dátový prenos priamo do Vášho mobilného telefónu. Pri prípadnom hľadaní zvieraťa oceníte najmä v tme diaľkovo aktivované svetlo. Veľkou prednosťou je odolnosť voči vode až do hĺbky 1 m.

https://www.elektronickeobojkypropsy.cz/files/TractiveNova-slozka/devices.png Tracker možno tiež využiť na vyhotovenie záznamu trasy, ktorú zviera urazilo. Ďalšou funkciou je stanovenie okruhu (Virtuálny plot), v ktorom sa zviera môže pohybovať ako v bezpečnej zóne. Pokiaľ ju opustí, budete prvý, kto sa to okamžite dozvie pomocou automatickej notifikácie na Vašom telefóne. Aplikácia pre iOS a Android je zadarmo. Životnosť integrovanej batérie je 2 až 5 dní na jedno nabitie a dobijete ju za necelé dve hodiny.

Náklady na prevádzku:

Mesačný poplatok za pripojenie na mobilnú dátovú sieť sa pohybuje od 3,75 € do 4,19 € (pri predplatnom na 2 roky). U nižšieho poplatku je obmedzenie funkcií iba na 1 zemi, u vyššieho je potom možné obojok používať v 80 krajinách po celom svete.

 

https://www.elektronickeobojkypropsy.cz/files/TractiveNova-slozka/coverage_world.png Tractive GPS funguje vo viac ako 80 krajinách!

Zariadenie Tractive GPS využíva infraštruktúru mobilných telefónov na komunikáciu s aplikáciou Tractive. Aby toto všetko fungovalo, uzavrela firma Tractive zmluvy s operátormi a poskytovali v mnohých krajinách. Ktoré to sú nájdete v zozname vyššie. V závislosti na mobilnom pokrytie rôznymi operátormi možno nebudete mať všade v týchto krajinách signál. Tractive zvyčajne funguje všade, kde funguje Váš mobilný telefón, ale nemôžeme Vám garantovať 100% pokrytie.

 

 

https://www.elektronickeobojkypropsy.cz/files/Nova-slozka/locator-np201.jpg GPS lokátor NP 201

GPS Lokátor NP 201 sa ovláda pomocou príkazových SMS správ a hovorov na telefónne číslo SIM karty vnútri zariadenia. Zariadenie potom odovzdáva polohu psa pomocou SMS správy v podobe GPS súradníc. Ak používate chytrý telefón (Android, iOS), môžete polohu jednoducho zobraziť v mapovej aplikácii Google mapy.

Toto zariadenie obsahuje rovnako ako ostatné obojky funkciu Virtuálne plot, kedy po nastavení a zapnutí funkcie https://www.elektronickeobojkypropsy.cz/files/Nova-slozka/images.jpg Vám lokátor bude hlásiť akékoľvek prekročenie Vami nastavených hraníc.

Náklady na prevádzku:

Aby zariadenie fungovalo, je nutné vložiť do prístroja SIM kartu slovenského operátora s vhodným tarifou. Cena prevádzky potom závisí na vami zvolenom tarifu. U operátora O2 je pre toto zariadenie vhodný napríklad tarifu "Machine 5MB" s poplatkom 60, - Sk mesačne.

Bude mi zvolený obojok vyhovovať?

Recenzie a diskusie na internete všeličo napovie. V mnohých diskusiách sa ale dočítate len to, že používanie obojku je "perfektný", alebo naopak, že "obojok nie je nič moc". Často sa už ale nedozviete dôvod takej recenzie. Preto nie je nad osobnú skúsenosť. J Enns ako ju získať, keď vo Vašom okolí nikto sledovacie obojok nepoužíva? Dobrou správou je, že u nás si môžete GPS obojok vyskúšať po dobu 30 dní a ak Vám nebude vyhovovať, môžete nám ho bez obáv vrátiť.

 

Kategórie blogu
Obojky 2 články